CHOW CHOW

standard

FCI-Standard N° 205

ČAU - ČAU

(CHOW-CHOW)
ZEMĚ PŮVODU: Čína

Překlad: Kateřina Samková

PATRONACE: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNĚ PLATNÉHO STANDARDU: 13.10.2010

POUŽITÍ: hlídací a společenský pes.

ZAŘAZENÍ PODLE F.C.I.: Skupina 5 špicové a primitivní plemena

Sekce 5 asijští špicové a příbuzná plemena

Bez zkoušky z výkonu.

KRÁTKÝ VÝTAH Z HISTORIE: Předkové pocházejí z Číny, kde byli drženi jako hlídací a lovečtí psi. Čau je v Číně znám již po více než 2000 let a je příbuzný špicům nordického typu a zároveň má v sobě něco z mastifa. Díky tomu, že Čína byla uzavřená vůči okolnímu světu se čau-čau objevuje v jiných zemích až kolem roku 1800. Koncem osmnáctého století si našel cestu do Anglie a poprvé na sebe upozornil v roce 1925, kdy byl oficiálně předveden na výstavě Crufts.

CELKOVÝ VZHLED: aktivní pes s krátkou, kompaktní a uzavřenou stavbou těla, velice dobře vyvážený, lvího vzhledu, hrdého a důstojného nesení těla, kompaktního rámce, ocas je nesen nad hřbetem. Vždy by měl být schopen volného pohybu a nesmí mít přemíru osrstění, které by omezovalo aktivitu nebo bylo stresujícím v horkém počasí. Modro - černý jazyk je charakteristický.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Vzdálenost od kohoutku k loktům je stejná jako vzdálenost od lokte k zemi.

POVAHA / TEMPERAMENT: klidný pes, dobrý strážce, nezávislý, věrný, ale poněkud rezervovaný.

HLAVA:

MOZKOVNA:

Lebka: plochá a široká

Stop: nevyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST:

Nosní houba: velká a široká, černá (s výjimkou krémově a téměř bíle zbarvených jedinců, u nichž je přijatelný světleji zbarvený nos, a modrých a plavých jedinců, kteří mají nos v barvě srsti). Ale černá je preferovaná ve všech případech.

Tlama: střední délky, široká od očí až ke špičce nosu (tlama není na konci špičatá jako například u lišky). Dobře vyplněná pod očima.

Pysky: Černá tlama včetně patra a pysků s modro-černým jazykem je ideální. Avšak mírný přechod k barvě srsti na dásních je přípustný u modrých a plavých jedinců a u krémových a bílých jedinců je toto ještě patrnější.

Čelisti/Zuby: zuby jsou silné a rovné, čelisti silné, s perfektním, pravidelným, úplným, nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazeny do čelistí.

Oči: tmavé, oválné, středně velké a jasné. U modrých a plavých jedinců jsou povoleny oči barvy odpovídající barvě srsti. Jasné oči, nevykazující vychlípení očního víčka (entropium), nesmí být penalizovány pouze z důvodu velikosti.

Uši: malé, silné, s mírně zaoblenou špičkou, pevně nesené a široce nasazené, ale nakloněné nad oči a mírně vzájemně k sobě, což psovi dodává zvláštní zamračený výraz, charakteristický pro plemeno. Tohoto výrazu nesmí být dosaženo volnou zvrásněnou kůží hlavy.

KRK: silný, plný, nikoliv krátký. Harmonicky přecházející v plece, mírně klenutý. Dostatečně dlouhý aby mohl nést hlavu hrdě nad horní linií.

TĚLO:

Hřbet: krátký, rovný a silný.

Bedra: silná.

Hrudník: široký a hluboký. Žebra dobře vyklenutá, ale nikoliv sudovitá.

OCAS: nasazený vysoko, nesený nad hřbetem.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:

Plece: Svalnaté a šikmo uložené

Loket: Stejná délka od kohoutku k lokti a od lokte k zemi

Předloktí: perfektně rovné s dobrou stavbou kostí

Přední tlapa: malá, oblá, kočičí, dobře postavená na prstech

PÁNEVNÍ KONČETINY:

Celkový vzhled: V profilu je tlapa v jedné linii s kyčelním kloubem

Stehno: Dobře vyvinuté

Koleno: jen mírně zaúhlené

Bérec: Dobře vyvinutý

Metatarsus (Nárt): Hlezno velmi nízko posazené, od hlezna směrem dolů téměř rovné, nikdy se neohýbá dopředu.

TLAPKY: malé, kulaté, kočičí, dobře stojící na prstech.

CHOD/ POHYB: relativně krátký krok, pánevní končetiny nezvedá vysoko, vypadá, jako by klouzal po zemi, což má za následek kyvadlovitou akci při pohledu z profilu. Jeho charakteristický krátký chod mu umožňuje pohybovat se volně, nikdy ne vláčivě a s výbornou výdrží. Hrudní a pánevní končetiny se pohybují navzájem paralelně a přímo vpřed. Jedinci plemene by měli být schopni volného a harmonického pohybu bez žádných znaků utrpení.

OSRSTĚNÍ:

SRST: dlouhá nebo krátká.

  • dlouhá srst: bohatá, hustá, rovná a otevřená ale ne přílišné délky. Krycí srst má poměrně hrubou texturu, podsada je jemná a hustá. Zvláště bohatá je srst kolem krku, vytvářející hřívu nebo límec, a na zadní straně stehen, kde vytváří kalhotky.
  • krátká srst: krátká, bohatá, hustá, rovná, otevřená, nikoliv ploše přiléhající, s plyšovou texturou.

Jakékoliv umělé zkracování srsti, které mění přirozený obrys nebo výraz, musí být penalizováno s výjimkou tlap, které mohou být upravené.

BARVA: celé tělo zbarvené černě, červeně, modře, plavě, krémově nebo bíle, často v mírně různých odstínech, ale nikoliv s různobarevnými skvrnami nebo vícebarevné (spodní část ocasu a zadní strana stehen jsou často světlejší barvy).

VÝŠKA:

Výška v kohoutku: Psi: 48 až 56 cm

Feny: 46 až 51 cm

VADY: jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni a k jejímu vlivu na zdraví a dobrý stav psa.

VYŘAZUJÍCÍ VADY:

  • Agresivní nebo přespříliš plaší psi
  • Jakýkoliv pes jasně vykazující fyzické nebo povahové abnormality by měl být diskvalifikován.

Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, sestouplá v šourku.